Malaparte. Een dood zoals ikkMalaparte. Een dood zoals ik
Monaldi & Sorti

‘Zie je dat? Dat is Malaparte,’ hoorde ik een groepje Amerikaanse meisjes fluisteren toen ik langsliep.
‘Malaparte? Wie is dat?’

Curzio Malaparte, pseudoniem van Kurt Erich Suckert (Prato, 1898 - Rome, 1957) was een Italiaanse schrijver en oorlogscorrespondent.
Over deze bijzondere man schrijven Rita Monaldi en Francesco Sorti een verhaal, waarvan voorin het boek geclaimd wordt dat het een fictief verhaal is, maar dat zeer veel overeenkomsten vertoont met de ware geschiedenis.

Het verhaal speelt zich af op Capri, maar regelmatig - als dat past in het verhaal, gaan we terug in de tijd en naar andere locaties.

1939. Op Capri wordt Malaparte aangesproken door twee OVRA-agenten. (=Organizzazione di Vigilanza e Repressione dell'Antifascismo, geheime politie) en uitgenodigd voor een gesprek, dat zal gaan over een beschuldiging van moord op een Engels meisje.
Hij is daar niet schuldig aan, maar kende haar wel. Hij moet proberen zijn onschuld te bewijzen. Is ze vermoord? Heeft ze zelfmoord gepleegd? Was het een ongeluk? En wie zijn de betrokkenen behalve hijzelf?

Dat is de plot van deze thriller, die vol zit met machtsspelletjes, geheimen, gevaar.

Maar er is zoveel meer!

Het eilandbestaan - hij is in ballingschap - van Malaparte is levendig, er zijn veel mensen uit de wereld van de beau monde. Leuk detail is zijn hond Febo ‘Een Hond Zoals Ik’ met wie hij communiceert als was hij een mens.
Het is geschiedenis: de eerste wereldoorlog (waar hij ten prooi viel aan het mosterdgas dat hem uiteindelijk zijn leven zal kosten), de Spaanse burgeroorlog, de tweede wereldoorlog in Italië.
Mussolini, Hitler en Goering zijn de bekendste historische figuren maar er zijn er zoveel meer.
Er is romantiek: Malaparte is een vrouwenman, en ook hier komen vele bekende namen voorbij.
Het is een verhaal over Capri, met volop cultuur en couleur locale.
Het gaat over politiek, stukken tekst waarbij het af en toe doorbijten is, maar die zeer boeiend zijn.

Want als er iets is dat Monaldi en Sorti kunnen, is het schrijven! De gruwelijkste scenes, bijvoorbeeld de moord op Giacomo Matteotti (door fascisten in 1924) worden beschreven in zeer fraai proza.

Het is niet een boek dat je in een ruk uitleest, pff, ruim 600 pagina’s, maar het is dus wel geschikt voor een tweede lezing.

Rita Monaldi (1966), afgestudeerd classica, en Francesco Sorti (1964), musicoloog, gespecialiseerd in godsdienstgeschiedenis, hebben al meer historische romans gepubliceerd.
Een van hun missies: een zevendelige reeks boeken te schrijven, met in elk deel een historische onthulling. De eerste delen rond hoofdpersoon Atto Melani: Imprimatur; Secretum; Veritas; Versluiering en Mysterium zijn reeds uitgekomen. Wie dus meer wil lezen van dit succesvolle echtpaar kan vooruit.
Ook reeds verschenen De twijfel van Salaì  en Het ei van Salaì rond Leonardo da Vinci.

ISBN 9789492819390 | Paperback | 676 pagina's | Uitgeverij Aldus| september 2020
Vertaald uit het Italiaans door Fred Baggen

© Marjo, 29 juni 2026

Lees de reacties op het forum en/of reageer, klik HIER